Nazwa dotyczy osad zakładanych wśród lasów i na ich brzegach. Na początku XIX w. były tu 22 domy ze 150-ma mieszkańcami. W okresie międzywojennym była tu szkoła podstawowa, obecnie dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach. We wsi znajduje się dom ludowo - strażacki z 1978 r. i sklepy. Wieś liczy 32 gospodarstwa zamieszkiwane przez 148 mieszkańców.

W 1876 r. Wieś Kąty była własnością uwłaszczonych chłopów i liczyła 22 domy i 150 mieszkańców. Podczas okupacji niemieckiej wieś Kąty nosiła nazwę "Kanten".

Kąty położone są na skrzyżowaniu dróg gminnych 117454E (Czarnożyły Michałków - Kąty) oraz 117451E (Platoń - Kąty - Czarnożyły Parcela). Wieś Kąty jest całkowicie zwodociągowana, jest tutaj dostęp do sieci internetu oraz do sieci telefonii stacjonarnej. W 2009 roku została zmodernizowana droga gminna nr 117454E Czarnożyły Michałków - Kąty. Położono nawierzchnię destruktową, co w bardzo znaczny sposób ułatwiło mieszkańcom Kątów dojazd do Czarnożył. W 2009 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach otrzymała samochód strażacki Star 244 L. Prezesem OSP jest Pan Lucjan Wojcieszak. We wsi Kąty prężnie działa również Koło Kobiet. OSP we współpracy z Kołem Kobiet często organizują turnieje i rozgrywki sportowe m.in. w tenisie stołowym, siatkówce. W okresie letnim można się tutaj zabawić na licznie organizowanych festynach i spotkaniach kulturalno - rozrywkowych. W styczniu 2010 r. Gminny Ośrodek Kultury w Czarnożyłach przy współudziale Koła Kobiet i OSP Kąty zorganizował dla mieszkańców wsi Kąty spotkanie kulturalno - rozrywkowe "Dzień Babci i Dziadka" z programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu "Bliżej siebie".

Wieś Kąty liczy 148 mieszkańców.

Wieś jest położona między lasami i w związku z tym jest niezwykle atrakcyjna pod względem turystycznym i wypoczynkowo - rekreacyjnym.

Sołtysem wsi Kąty jest Pan Wacław Golański.

logomikroporady

 

 gops logo