logo piorinWojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi ostrzega się przed ogłoszeniami związanymi z obrotem sadzeniakami ziemniaka niewiadomego pochodzenia. 

Zakup materiału, którego pochodzenie nie jest znane , niesie za sobą możliwość wprowadzenia do gospodarstwa materiału porażonego przez agrofagi kwarantannowe podlegające obowiązkowi zwalczania , w tym m.in. przez śluzaka ziemniaka Ralstoniasolanacearum oraz bakterię Clavibactersepedonicus, sprawcę choroby kwarantannowej - bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. Jest to choroba przechowalnicza , która łatwo rozprzestrzenia się zarówno w warunkach przechowywania , jak i później na polu po wysadzeniu sadzeniaków ziemniaka, przez co stwarza bardzo wysokie zagrożenie fitosanitarne.
Użycie materiału niewiadomego pochodzenia, może wiązać się z następującymi konsekwencjami:

  1. ograniczenie lub brak możliwości sprzedaży porażonych bulw oraz innych ziemniaków uprawianych w gospodarstwie;
  2. straty jakościowe i ilościowe plonu;
  3. decyzja administracyjna o zakazie produkcji ziemniaków na porażonym polu;
  4. brak możliwości uzyskania dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego.


Szczególną uwagę należy zwrócić na sprzedaż ziemniaków kierowanych bezpośrednio do Sołtysów, z dowozem na miejsce i w bardzo atrakcyjnych cenach.
W przypadku ujawnienia podejrzanych ogłoszeń uprzejmie prosimy o kontakt z WIORIN w Łodzi , ul. Siewna 13a, 94-250 Łódz, telefonicznie pod numerami: 42 633 99 72, 42 611 66 60 lub pocztą elektroniczną – adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

logomikroporady

 

 gops logo