Nasza Gmina
Sołectwa
Urząd Gminy
Aktualności
JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY
- Szczegóły
-
Opublikowano: 15 lipiec 2021
-
Odsłony: 856
Burza – jest efektem mieszania się warstw powietrza – gęstego i zimnego z wilgotnym o mniejszej gęstości. Tworzą się wówczas prądy powietrzne, a energia cieplna skumulowana w powietrzu i parze wodnej zmienia się w niebezpieczną energię elektryczną i silny wiatr. Wyładowania elektryczne widoczne na niebie w postaci błyskawic mają natężenie w wysokości 20 000 amperów.
Póki nie słyszymy grzmotów, lecz tylko widzimy błyskawice, można przyjąć, że burza jest od nas oddalona o ok. 70 km. Jeśli słychać ciche pomruki, oznacza to że odległo burzy od nas zmniejszyła się do ok. 25 km. Gdy policzymy sekundy miedzy błyskiem a grzmotem możemy oszacować odległość dokładniej. Należy liczbę sekund (między błyskiem a grzmotem) podzielić przez trzy i otrzymamy odległość burzy od miejsca naszego pobytu w kilometrach.
Zagrożenie dla ludzi:
- gwałtowne nawałnice lub burze powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, zwykle towarzyszą im intensywne opady deszczu, często z gradobiciem oraz porywistym wiatrem;
- wyładowanie ma miejsce niebezpiecznie blisko, gdy pomiędzy błyskiem a grzmotem upływa mniej niż 10 sekund;
- bardzo niebezpieczne są tzw. „burze suche”, bez opadów deszczu, ponieważ wówczas jest więcej ładunków elektrycznych.
ZASADY ZACHOWANIA SIĘ PODCZAS BURZY:
W przypadku gdy burza nas zaskoczy:
- w domu – należy wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe. Powinniśmy sprawdzić czy zamknięte są wszystkie okna i drzwi, zabezpieczamy je przed nagłym otwarciem. Nie należy podchodzić do okien i drzwi. Powinniśmy przebywać na najniższej kondygnacji domu.
- na otwartej przestrzeni - Nie należy ukrywać się pod drzewami, metalowymi konstrukcjami, przydrożnymi słupami, w pobliżu linii energetycznych, masztów, na wzniesieniach i w wodzie. Należy jak najszybciej wejść do najbliższego budynku i tam przeczekać burzę. Na otwartej przestrzeni powinniśmy znaleźć obniżenie terenu i kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami trzymając złączone stopy (nie siadać i nie kłaść się). Należy wyłączyć telefon komórkowy. Słysząc odgłos burzy, należy przerwać prace polowe i odłożyć wszelkie metalowe narzędzia w celu uniknięcia porażenia piorunem.
- podczas pływania w wodzie i żegludze - należy jak najszybciej wydostać się na brzeg ponieważ woda jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym oraz pamiętać aby nie przebywać na otwartym terenie, ponieważ pioruny uderzają zwykle w obiekty najwyższe. Niebezpieczne jest przebywanie podczas burzy w łodziach lub na żaglówkach na obszarach wodnych.
- w trakcie podróży - warto przeczekać burzę, parkując auto w bezpiecznym miejscu i pozostać w nim ponieważ samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. W trakcie parkowania unikajmy sąsiedztwa drzew, billboardów oraz konstrukcji metalowych i rusztowań.
Po burzy lub po silnych i porywistych wiatrach należy uważać na leżące na ziemi zerwane przewody linii energetycznych żadnym wypadku nie wolno zbliżać się i dotykać, ponieważ możemy zostać śmiertelnie porażeni prądem elektrycznym. Po porażeniu człowieka przez piorun zwykle dochodzi do zatrzymania oddechu i krążenia krwi. W takim przypadku należy rozpocząć sztuczne oddychanie natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca
Podsumowanie 10 zasad bezpiecznego zachowania w czasie burzy.
- Jeśli burza zacznie się, gdy jesteś w drodze, nie chowaj się pod drzewami, wiatami czy słupami energetycznymi, tylko w budynku, ewentualnie w samochodzie.
- Jeśli burza złapie cię na otwartym terenie, trzeba trzymać stopy jak najbliżej siebie i przykucnąć lub się połozyć.
- Gdy usłyszysz komunikat o nadchodzącym załamaniu pogody, usuń donice z parapetów i balkonów.
- Jeśli wychodzisz z domu, pozamykaj okna i drzwi.
- Jeśli jedziesz autem, zatrzymaj się na poboczu, lub lepiej na parkingu, i przeczekaj. Trzeba wystrzegać się parkowania pod drzewami i liniami energetycznymi, a także wysokimi konstrukcjami.
- Unikaj wzniesień i górskich szczytów. Najlepiej schronić się w niższych partiach gór, w miarę możliwości – w schronisku.
- Lepiej nie obserwować tego typu zjawisk z balkonu i odsunąć się od szyby.
- Warto unikać rozmów przez telefon stacjonarny i komórkowy. Nie korzystaj także z urządzeń podłączonych do prądu.
- Jeśli burza zastanie cię nad wodą lub na wodzie, należy jak najszybciej wyjść na brzeg. Nie należy także kąpać się w morzu, jeziorze ani rzece.
- Pamiętaj, że przed burzą trzeba się chronić jeszcze zanim zacznie padać deszcz – piorun może cię porazić wcześniej.