b_200_150_16777215_00_images_2019_2019-11-11-swieto-niepodleglosci-138.jpgW dniu 11 listopada 2019 r. mija 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, tradycyjnie w Gminie Czarnożyły uczczono pamięć bohaterskiego zrywu. 


Liczna grupa samorządowców oraz mieszkańców gminy zgromadziła się w kościele p.w. św. Bartłomieja AP. w Czarnożyłach. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wydrzynie przedstawili inscenizację patriotyczną. Słowno- muzyczne przedstawienie przybliżyło dzieje Naszej Ojczyzny z okresów niewoli, bohaterskich zrywów powstańczych i odzyskania niepodległości. Na zakończenie występu uczniowie zaprezentowali przesłanie skierowane do ludzi obecnych czasów.
Kolejno ks. Marek Jelonek proboszcz parafii Czarnożyły odprawił Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Wójt Gminy Czarnożyły – Andrzej Modrzejewski wyraził słowa podziękowania wszystkim za obecność na uroczystości. Szczególnie podziękowania kierował do uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej, którzy sprawili uczestnikom obchodów niecodzienną lekcję historii.
Następnie samorządowcy, kombatanci i młodzież szkolna z Wójtem Gminy Czarnożyły – Andrzejem Modrzejewskim, Przewodniczącym Rady Gminy Czarnożyły – Jerzym Łabęckim oraz Prezesem Koła Gminnego Związku Kombatantów w Czarnożyłach – Józefem Łuczakiem na czele udali się w pochodzie na cmentarz parafialny w Czarnożyłach. Przy pamiątkowym obelisku poświęconym poległym i zmarłym żołnierzom wojny bolszewickiej, oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza zostały złożone okolicznościowe wiązanki i zapalone znicze. Wszyscy zebrani uczcili pamięć o uczestnikach działań niepodległościowych chwilą zadumy i modlitwą.

logomikroporady

 

 gops logo