20220925 056 narodowe czytanieW dniu 25 września 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnożyłach po raz szósty zorganizowane zostało Narodowe Czytanie zbioru ballad Adama Mickiewicza pt.: „Ballady i Romanse”. Organizatorem tej uroczystości, podobnie jak w ubiegłych latach była Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnożyłach pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej oraz Wójta Gminy Czarnożyły. 

Ballady i romanse Adama Mickiewicza mają niezwykłą wartość w literaturze polskiej. Zbiór ballad wydany w 1822 roku w Wilnie wyznacza początek polskiego romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.

Zaproszonych gości i wszystkich uczestników wydarzenia w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnożyłach powitała dyrektor placówki p. Joanna Kałdońska. W genezę zorganizowania uroczystości wprowadził mecenas dzisiejszego czytania - Wójt Gminy Czarnożyły Andrzej Modrzejewski.
"Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza czytali uczestnicy i sympatycy Dyskusyjnego Klubu Książki Gminnej Biblioteki w Czarnożyłach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Czarnożyłach przygotowane przez nauczycieli p. Katarzynę Gmerek i Wioletę Pyrgiel.

Po odczytaniu wybranych fragmentów Wójt Gminy Czarnożyły – Andrzej Modrzejewski podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystości oraz wręczył lektorom pamiątkowe dyplomy. Romantyzm to nie tylko poezja, lecz również muzka nawiązująca do pieśni ludowych, które przenikają i uzupełniają się wzajemnie. Tegoroczną edycję Narodowego Czytania ubarwił występ wokalny Małgorzaty i Piotra Sitarskich.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy mogli obejrzeć wyróżnione prace konkursu fotograficznego "Wakacje z książką" oraz otrzymać pamiątkowy stempel Narodowego Czytania.

logomikroporady

 

 gops logo