Drukuj

Niepodległość 11.11.2020 r.Tradycyjnie w dniu 11 listopada w Gminie Czarnożyły uczczono pamięć odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na obowiązujący stan pandemii tegoroczne obchody były skromniejsze niż w poprzednich latach. 

 

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny odprawiona przez Ks. Marka Jelonka w kościele p.w. św. Bartłomieja w Czarnożyłach, który w swojej homilii odniósł się do panującej sytuacji w kraju:
„Choć ciągle wirus skupia uwagę,
Ty nie zapomnij i wywieś flagę.
Choć polityczne nie milkną spory,
Ty narodowe wywieś kolory.
Za czyjeś życie, krew oraz blizny
Zawsze szacunek miej dla Ojczyzny.
I jakimkolwiek podążysz szlakiem
Zawsze bądź dumny….
Z bycia Polakiem.”
Następnie samorządowcy, kombatanci, mieszkańcy z Wójtem Gminy Czarnożyły – Andrzejem Modrzejewskim, Przewodniczącym Rady Gminy Czarnożyły – Jerzym Łabęckim oraz z Sekretarzem Gminy Czarnożyły – Piotrem Kędzią na czele udali się na cmentarz parafialny w Czarnożyłach.

Przy pamiątkowym obelisku poświęconym poległym i zmarłym żołnierzom wojny bolszewickiej, oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

 

Wójt Gminy Czarnożyły wyraził słowa podziękowania wszystkim za obecność na uroczystości, a zebrani uczcili pamięć o uczestnikach działań niepodległościowych chwilą zadumy i modlitwą.